Jaká je spojitost mezi vaším nakladatelstvím a softwarem na úpravy fotografií Zoner Photo Studio?
Společnost ZONER software, a.s. má několik samostatných divizí. Mezi ně patří i softwarová divize, která byla založena v roce 1993 s hlavním cílem přinést na český trh kvalitní grafický program, který v dnešní době znáte jako Zoner Photo Studio. Jednou z divizí ZONERu je také Vydavatelství Zoner Press www.zonerpress.cz , které naskočilo do rozjetého vlaku až v roce 2004. A co nás spojuje? Cílová skupina, tedy každý, kdo rád fotí, má zájem se vzdělávat, zdokonalovat se ve svém fotografickém umění a věnuje se postprodukci.
Jaké typy knih prodáváte?
Vydáváme především tituly výukové a vzdělávací. Naším cílem je, aby všechny naše knihy byly pro čtenáře jak inspirací, tak i zdrojem nových informací, rad a tipů.
Kolik knih máte v nabídce Vašeho nakladatelství? Kolik z nich je o focení?
Na tuto otázku nelze přesně odpovědět. Každý měsíc je to číslo jiné, něco se doprodá, něco dotiskne a něco nového vydá. Ale obecně se dá říct, že v současné době máme v nabídce přibližně kolem 480 aktivních titulů. Z toho je třetina o focení, třetina jsou knihy z kategorie volný čas a kreslení a zbytek jsou knihy pro osobní rozvoj, životní styl a odborná literatura.
Jaké knihy se nejvíce kupují?
V dnešním světě, kdy se na nás hrnou nejrůznější informace ze všech stran a jsme jimi přímo zahlceni, je největší zájem o knihy, které čtenáře moc nezatěžují složitou technikou, ale obsahují jednoduché výklady, praktické rady, tipy a podrobně popsané ukázky. Jako příklad uvedu překladové foto publikace autorů B. Petersona, S. Kellbyho, M. Freemana, J. McNallyho . Knihy českých autorů si vedou v popularitě přibližně stejně, ale na rozdíl od zahraničních autorů jsme s českými autory vydali knihy specificky zaměřené na konkrétní témata jako je například krajina, sport, zvířata v přírodě, barvy, světlo nebo akt.
Z kategorie hobby to jsou knihy od českých autorů, například od J. Laštovičkové Grygarové, Z. Lukáškové, K. Žejdlové, P. Kopla a řada dalších překladových titulů, které popisují nejrůznější techniky krok za krokem.
Kolik stran má nejtlustší kniha, kterou prodáváte?
Nejsilnější kniha, kterou jsme za dobu našeho působení vydali, byla kniha pro programátory – ASP.NET 3.5 a C# 2008, která měla 1584 stran. V současné době máme v nabídce nejtlustší titul z edice foto – Photoshop a Lightroom o 436 stranách.
Jaká je Vaše nejoblíbenější kniha?
Pokud se ptáte na nejoblíbenější knihu z nabídky Zoner Press, tak těch mám hned několik z kategorie volný čas a kreslení. Například poslední novinka Naučte se kreslit Roztomilé obrázky mě jednoznačně přesvědčila, že i já umím kreslit (smích).
Co se týká četby domácí, tam moje intenzita čtení závisí na pracovním vytížení a potřebách rodiny. Ale také na tom, kolik stran před spaním zvládnu otočit. Mám ráda knihy od Wilbura Smitha (série Řeka bohů) nebo od Miky Waltariho (Egypťan Sinuhet). Z českých autorů mě zaujala kniha od Kateřiny Tučkové (Žítkovské bohyně).
Jakou knihu byste doporučila mladým, kteří by se chtěli naučit fotit?
Záleží na tom, jakému žánru se chce začínající fotograf věnovat. Prvním a velmi důležitým krokem je pro začátečníka seznámit se s manuálem svého fotoaparátu a potom může hledat knihy, které pro něho budou inspirací a posunou ho dál. V nabídce Zoner Press je hned několik takových titulů. Pokud bych však měla vybrat tu nej pro začátečníky a středně pokročilé, vybrala bych titul „Naučte se fotografovat dobře“. (Bryan Peterson) Kniha vyšla v roce 2011, od té dobry jsme ji již 6x dotiskovali. Bestsellerem se stala proto, že nezatěžuje čtenáře složitou technikou, autorův výklad nevyžaduje žádné předchozí znalosti. Publikace obsahuje kompletní základy „umění“ fotografovat a dokáže čtenáře naučit, jak pořizovat skvělé snímky kdekoliv, za jakýchkoliv podmínek bez ohledu na to, jaký fotoaparát fotograf používá.
Nemohu však ještě nezmínit oblíbený titul To nejlepší z Digitální fotografie (Scotta Kelby) . Autor vybral ty nejlepší tipy a vychytávky ze své série knih Digitální fotografie a vydal je v této unikátní kompilaci, která by se dala označit jako „to nejlepší z nejlepšího“.
Jsou nějaké webové stránky, kde se dají najít rady na focení?
O rady na focení není na internetu nouze. Webů a výukových videí o fotografování jsou mraky. Otázkou ale je, zda jsou ty rady správné a dostatečně fundované. Někde jsem slyšela výrok, že je dnes více fotografů, jako lidí J Je to samozřejmě nadsázka, ale dost často se setkávám s tím, že k tomu, aby někdo začal radit a předávat na svém blogu zkušenosti stačí, aby vyfotil pár líbivých fotografií, které mu kamarádi pochválí. Já osobně bych doporučila sledovat naše Živá vysílání na FotoGuru živě, kde pánové Pavel Kristián a Pavel Kristián jr. týden co týden rozebírají nejrůznější fotografická témata od praktického fotografování až po postprodukci.
Jaké akce Vaše vydavatelství Zoner Press pořádá?
V průběhu roku se s naší nabídkou pravidelně účastníme několika stěžejních akcí, jako jsou knižní veletrhy Svět knihy v Praze, Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, dvakrát ročně pražského Setkání fotografů a největší akce svého druhu pro fotografy – veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO Praha. Na většině z těchto akcí pořádáme workshop nebo besedu související s tématy knih z nabídky Zoner Press. Každé léto organizujeme pro fotografy Brněnský FotoMaraton (klasický FotoMaraton letos již pošesté, e-FotoMaraton podruhé). Při příležitosti vydávání knih českých autorů organizujeme křty, autogramiády, besedy a workshopy.

S jakými známými osobnostmi jste již spolupracovali?
Některé fotografy si zveme do Živého vysílání. Například s předním českým fotografem Janem Pohribným jsme uspořádali u nás v Zoneru již dvě besedy na téma: „Světlo ve fotografii“ a „Barva ve fotografii“. Před pár lety nás navštívil světově uznávaný fotograf Bryan Peterson, se kterým jsme připravili zajímavou přednášku, autogramiádu a křest.
Na Zoner FotoDnech a na fotografických publikacích s námi spolupracovali naši přední fotografové, jako například Jan Saudek, František Dostál, Sára Saudková, Ondřej Neff, Kamil Rodinger, Jiří Koliš, Robert Vano, Zbyněk Maděryč, Michal Bartoš, Karel Cudlín, Jindřich Štreit, Peter Nagy, Rostislav Stach, Milan Blšťák, Tereza z Davle, Pavel Brunclík, Vladimír Birgus, Josef Ptáček, Jan Šibík, Herbert Slavík, Roman Sejkot a řada dalších českých fotografů, kteří patří k vrcholným představitelům české fotografie v nejrůznějších žánrech.
V souvislosti s u nás vydanými tituly jsme měli tu čest spolupracovat i se známými českými osobnostmi, jako je například Ljuba Krbová, Miloň Čepelka, Václav Vydra, Eva Decastelo, Martina Vrbová Hynková, Ondřej Kepka, Květa Fialová, Jan Kraus, Ivo Šmoldas, Liběna Rochová, Tomáš Töpfer a dalšími.
Děkujeme paní Filipi za krásný rozhovor plný cenných rad a informací a přejeme jí spoustu úspěchů nejen ve vydavatelství Zoner Press.